وضعیت اقتصادی و اجتماعی

وضعیت اقتصادی و اجتماعی

روستای ییلاقی جواهرده به علت قرار گرفتن در مناطق کوهستانی (2000 متر از سطح دریا) ودارا بودن شرایط آب و هوای ییلاقی،روستایی خوش نشین می باشد که فقط فصول و یا ماه هایی از سال را پذیرای مردمی است، که عمدتاً در شهر رامسر و یا سایر شهرهای استان مازندران سکونت دارند.در فصول خوش آب و هوا جمعیت جواهرده به 2700 خانوار  با جمعیتی حدوداً 14000 نفر می رسد که این جمعیت از  تمام نقاط  ایران به  منطقه  می آیند.به طوری که درایام تعطیل گاهاً روزانه تا 1500 خودرو در محل تردد می نمایند.در ارتباط با موضوع دامداری در عرصه مشکلی خاصی از این بابت در داخل پارک وحتی همجوار آن بلحاظ محصور بودن وجود ندارد.

در خصوص بازديد كنند‌گان آتي پارک بايد اذعان داشت كه كليه مسافرين و گردشگرانی كه از محور جاده رامسر به جواهرده عزيمت می نمایند.در صورت تجهیز ازاين پارک درمقاطع مختلف استفاده خواهند نمود. از آنجائيكه هرمسافروگردشگر براي تامين مواد غذايي وخواب واستراحت وهمچنين خريد سوغات از صنايع دستي وغيره مبلغي را صرف خواهد كرد. بنابراين گردشگران غيربومي وغيرمنطقه‌اي كه درواقع بازديد كنندگان اصلي آتي اين پارک محسوب می شوند، تاثير بسيار مطلوبی را دراقتصاد و اشتغال مردم بومي خواهند داشت.

اگرچه استان مازندران درصنعت توريسم واکوتوریسم كشور جايگاه ويژه‌اي را دارد. ليكن منطقه غرب مازندران در استان وحتي دركل كشوراز موقعيت استثنايي برخوردار مي‌باشد. منطقه‌اي از نورتا رامسروجاده وییلاقات آن با منظره‌هاي زيباي طبيعي و جنگل وبا پوشش‌هاي انبوه گياهي، چشم هر بيننده‌اي را خيره مي‌كند. بسياري از رودخانه‌ها، چشمه‌ها و آبشارها، چشمه‌هاي آب معدني، قله‌هاي مرتفع، جنگل‌هاي انبوه مازندران در منطقه غرب استان واقع بوده و موجب پر رونق گشتن صنعت توريسم واکوتوریسم در منطقه گرديده است.